W okręgówkach od samego początku emocje! Zmiana warty w Wałbrzychu i Wrocławiu.

W ubiegłym tygodniu trąbiliśmy o powrocie na zielone boiska klubów z legnickiej Klasy Okręgowej, a w ten dołączyli do nich koledzy z pozostałych trzech Podokręgów. Zmagania w regionie wrocławskim i wałbrzyskim zaczęły się od małych zaskoczeń, natomiast w Jeleniej Górze kolejny krok ku IV lidze wykonał Apis Jędrzychowice, który powiększył przewagę do siedmiu punktów.

Właśnie od tego rejonu zaczniemy, bo pierwsza wiosenna kolejka przyniosła zaskoczenia i zmiany w tabeli. Najpoważniejszą jest ta na pozycji wicelidera, którą dotąd zajmował Włókniarz Leśna. W sobotę stracił punkty w Nowogrodźcu, a w niedzielę drugie miejsce, bo swoje spotkanie wygrał Lotnik Jeżów Sudecki.

Jednak rywalizacja Chrobrego z Włókniarzem przyniosła ogrom emocji. Gospodarze szybko wyszli na prowadzenie, które oddali tuż przed przerwą i co gorsza, oprócz gola stracili też Sebastiana Tkacza. Chociaż zespół z Nowogrodźca całą drugą część gry musiał radzić sobie w osłabieniu, to miał klika okazji by przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, lecz nie pomógł w tym nawet rzut karny.

Ze straty punktów Włókniarza skorzystał grający w Świerzawie Lotnik. Pogoń do przerwy mogła mieć nadzieję na korzystny wynik, bo było 1:1, lecz po zmianie stron show zrobił Michał Piwiński. Już w pierwszych minutach dwukrotnie pokonał Łukasza Kłobuckiego, a tuż przed końcem skompletował hat- tricka. Wyczyn drużyny Jarosława Wichowskiego należy docenić tym bardziej, że przez ostatnie pół godziny grała w dziesiątkę.

Czołówkę uzupełniają ekipy Orła Mysłakowice oraz Twardego Świętoszów i w ostatni weekend przekonująco zwyciężyły. Beniaminek wygrał 6:2 w Pieńsku, natomiast Twardy pokonał na wyjeździe Victorię Jelenia Góra.

Victoria Jelenia Góra – Twardy Świętoszów 1:3

W Legnicy tym razem bez zaskoczeń. Druga wygrana marzącej o awansie Sparty Grębocice oraz powrót na właściwe tory kapitalnie spisujących się beniaminków – Chojnowianki i Legsadu. Pierwsi w efektownym stylu powetowali ostatnią przegraną i rozbili Górnika Lubin 4:0, podczas gdy podopieczni Grzegorza Lichwy wygrali bardzo ważny mecz w Kochlicach.

Jednych i drugich godzi jednak wspomniana Sparta. która w meczu z Błękitnymi Koskowice dała próbkę możliwości. Przekonujące 5:0 pozwoliło spadkowiczowi wykonać kolejny krok w kierunku powrotu do IV ligi, a już na początku kwietnia, w Chojnowie dojdzie do meczu, który może niemal rozstrzygnąć losy tytułu.

Co poza tym działo się w Podokręgu Legnica? Drugą z rzędu porażkę zanotowała Pogoń Góra i to z pewnością nie jest dobra wiadomość dla jej kibiców, natomiast na drugim biegunie, obok Sparty Grębocice – Odra Ścinawa, która bez większych problemów zwyciężyła w Dziewinie.

Iskra Kochlice – Legsad Kościelec 0:2

Orzeł Ząbkowice Śląskie całą zimę współdzielił fotel lidera z Bielawianką, ale wystarczyła jedna wiosenna kolejka i sytuacja się zmieniła.

Bielawianka udała się na ciężki teren do Roztoki, gdzie jeszcze nikt nie wygrał. Ekipa z Bielawy nie zdobyła nawet punktu i po golu Dariusza Czai z początku spotkania, wróciła do siebie na tarczy. Na domiar złego rywale nie chcieli współpracować.

Orzeł Ząbkowice Śląskie zaczął od ważnego zwycięstwa w Żarowie i warto w tym miejscu pochwalić nastoletniego Alana Madeja – autora hat- tricka, a Skałki Stolec oraz AKS Strzegom w pokonanym polu zostawiły Polonię Bystrzyca Kłodzka i Zamek Kamieniec Ząbkowicki, co oznacza, że również plasują się nad drużyną Bielawianki.

Zdrój Jedlina Zdrój – Nysa Kłodzko 1:1

Pozmieniało się też w stolicy województwa, gdzie dotąd z góry na wszystkich patrzyła Błyskawica Gać. Klub, który nie tak dawno rywalizował w III lidze zaczął od falstartu, bo z pewnością tak trzeba nazwać domową porażkę z Polonią Trzebnica. Sam mecz był bardzo ciekawy i trzymał w napięciu do samego końca, gdyż gospodarze wyrównali minutę przed upływem regulaminowego czasu gry, lecz w ostatniej akcji na 3:2 trafił Daniel Łuczak i odebrał Błyskawicy pierwsze miejsce.

Nowym liderem został MKP Wołów, który gościł ostatni w tabeli Plon Gądkowice i nie dał mu większych szans. Do klubu z Gaci zbliżyły się również WKS Wierzbice oraz GKS Mirków. Pierwsi zimą dokonali kilku poważnych wzmocnień, ale do przerwy przegrywali z niżej notowaną Rokitą Brzeg Dolny. Po zmianie stron nowy zespół Jacka Fojny zdołał odwrócić losy rywalizacji i WKS jest tylko trzy punkty za liderem, a dwa za Błyskawicą.

Po piętach całej trójki depcze też wspominany GKS, który w sobotę ograł Wratislavie Wrocław.